Express-Miejski.pl

Złoty Stok sportem stoi!

Bieg na Jawornik fot.: Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Nie ma takiej drugiej miejscowości w powiecie ząbkowickim, w której byłoby tyle ogólnopolskich imprez sportowych. Tylko do Złotego Stoku co jakiś czas zjeżdżają ludzie z całego kraju i zagranicy by uczestniczyć w różnych zawodach.

W sobotę 23 lipca po raz kolejny Złoty Stok odwiedziło prawie 200 sportowców. Odbywał się bowiem Bieg na Jawornik, najwyższy szczyt na Ziemi Ząbkowickiej.

Dla uczestników przygotowano dwie trasy 21 km oraz 5,8 km. Większość sportowców wybrała tą dłuższą i znacznie trudniejszą, na jej starcie stanęło 110 kobiet i mężczyzn. Biegacze wystartowali z Rynku by leśnymi duktami dotrzeć na Jawornik Wielki (872 m n.p.m.) i wrócić do centrum miasta. Rywalizacja była duża, ponieważ w biegu uczestniczyli zawodnicy klubów sportowych z Wrocławia, Rudy Śląskiej, Strzegomia, Złotoryi, Katowic, Warszawy i wielu innych miejscowości. Najlepsi jednak potrzebowali niecałej półtora godziny by zameldować się na mecie.

W kategorii mężczyzn 21 km najlepszy okazał się Piotr Hercog reprezentujący Salomon Suunto Team. Drugie miejsce zdobył Dariusz Cichorek, a trzecie Ryszard Janusz. Wśród kobiet na dystansie 21 km zwyciężyła Ewa Majer wyprzedzając Justynę Kowalską i Grażynę Popiel.

W biegach na krótszej trasie pierwsze miejsce wśród mężczyzn zajął Marek Alchimowicz ze Złotego Stoku. Za nim uplasowali się Piotr Klimczak i Maciej Cieciuch. Agnieszka Jarosz okazała się najlepszą kobietą na tym dystansie, drugie miejsce zajęła Magdalena Krzon (KRS TKKF Jastrząb Ruda Śląska), a trzecie Liliana Kardas (doliniarze.com).
Te same trasy pokonali również miłośnicy Nordic Walkingu, którzy z kijkami i w nieco dłuższym czasie również dotarli na linie mety.

Skąd pomysł na sport w Złotym Stoku zapytaliśmy w sobotę burmistrza Stanisława Gołębiowskiego – Nie możemy być dobrzy we wszystkim. Postanowiliśmy postawić na aktywne formy sportu, turystyki i rekreacji i do tej pory to nam się udaje. Uzyskaliśmy certyfikaty Gminy Fair Play oraz Aktywne Miasto właśnie przez rozwój sportu. Z firmą Sport Szuter jesteśmy związani już od paru lat poprzez organizację zawodów w dog trekkingu. Rozwijając naszą działalność o biegi oraz marsze, a także posiadając trasę szkoleniową do nordic walking w zeszłym roku zorganizowaliśmy Puchar Polski właśnie w Nordic Walkingu. Teraz jest kontynuacja imprezy rozszerzona o Bieg na Jawornik. Nie ukrywamy, że to nie koniec naszych ambicji. W przyszłym roku zamierzamy zorganizować Mistrzostwa Polski.

EM: Właśnie w Złotym Stoku nordic walking rozwinął się bardzo szybko. Skąd takie zainteresowanie tym sportem?

Stanisław Gołębiowski: No tak można powiedzieć, że jesteśmy w czołówce na Dolnym Śląsku. W zeszłym roku jak robiliśmy profesjonalną ścieżkę do nordic walkingu to okazało się, że to dopiero druga w województwie. Tak więc nie było na czym za bardzo się wzorować, ale ku naszemu zadowoleniu już w następnym miesiącu od powstania ścieżki zawiązała się sekcja chodziarzy z bardzo ambitnymi paniami na czele.

EM: Był dog trekking, biega na Jawornik, czym jeszcze zaskoczy Złoty Stok w tym roku?

S.G. W tym roku w połowie sierpnia mamy jeszcze dwudniową imprezę związaną z rowerami górskimi. W pierwszym dniu będzie to kross country, a w drugim maraton MTB. Organizatorem tej imprezy będzie nasz klub kolarski KTM Racing Team, który osiąga coraz lepsze wyniki na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Drużynowo obecnie jesteśmy na trzecim miejscu w Mistrzostwach Polski, które parę tygodni temu zakończyły się w Kielcach.

EM. No to gratulujemy sukcesów i czekamy na kolejne międzynarodowe w Złotym Stoku. Na pewno będziemy je relacjonować na łamach naszego portalu.

Sobotni dzień był również okazja do rozmowy z człowiekiem, który współorganizował Bieg na Jawornik, a od kilku lat specjalizuje się w biegach długodystansowych. Specjalnie dla Expressu-Miejskiego krótkiego wywiadu udzielił August Jakubik – rekordzista Polski w biegu 48 godzinnym. Sportowcowi udało się w tym czasie przebiec ponad 370 km co dało trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata.

August Jakubik: Cieszę się, że mam przyjemność być dzisiaj w Złotym Stoku. Na co dzień bawię się w bieganie, troszeczkę dłuższe niż maraton – biegi ultra długie. Są to biegi na dystansie 200 i 300 km. Tutaj w Złotym Stoku władze miasta postawiły na sport jako promocje tego pięknego miasta. I uważam, że bardzo słusznie. Liczba uczestników, która dzisiaj wystartowała prawie 200 jest dowodem na to, że jest takie zapotrzebowanie. Zawodników mamy z całej Polski. Ludzie przyjechali ze Szczecina, Białego Stoku, Górnego Śląska, Województwa Podkarpackiego i innych miejscowości. Bieg ten jest po raz pierwszy, na pewno nie ostatni. W przyszłym roku spotkamy się na drugim Biegu na Jawornik bo Złoty Stok sportem stoi.

Express-Miejski.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Złoty Stok sportem stoi!

  2011-07-27 10:24:57

  Express-Miejski.pl

  Nie ma takiej drugiej miejscowości w powiecie ząbkowickim, w której byłoby tyle ogólnopolskich imprez sportowych. Tylko do Złotego Stoku co jakiś czas zjeżdżają ludzie z całego kraju i zagranicy by uczestniczyć w różnych zawodach.

 • 2011-07-27 15:20:54

  gość: ~Apolo

  Wspaniała impreza. Gratulacje dla organizatorów.

 • 2011-11-13 15:01:38

  gość: ~vampiro

  ostatnio dodany post

  Jedna z najlepszych tras na jakich uczestniczyłam...super organizacja,bardzo zyczliwi ludzie///Bieg na Jawornik to idealna trasa na górski półmaraton...było wspaniale.Tak trzymac.

REKLAMA